klas IV - VIII przygotowali wspólną pieśń patriotyczną. Posłuchajcie i oglądnijcie teledysk
klas IV - VIII przygotowali wspólną pieśń patriotyczną. Posłuchajcie i oglądnijcie teledysk
Już niemal tradycją się stało po raz III społeczność lokalna miejscowości Polanki odbyło się z inicjatywy naszej szkoły jako organizatora WIECZORNICA PATRIOTYCZNA z okazji 103 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wierszami K.K. baczyńskiego, C.K. Norwida, Cz. Miłosza i innych poetów można było poczuć unoszący się duch patriotycznej Polanki. Udział w inscenizacji teatralnej zarówno uczniów jak i ich rodziców jednoczyło nas wszystkich wokół Wielkiej Patriotycznej imprezy. Niepodległość to słowo, które często wypowiadali uczestnicy. W dzisiejszych czasach to słowo musi wybrzmieć mocno i dobitnie. Wszyscy jesteśmy Polakami i dla Polski żyć i umierać chcemy. Na zakończenie wszyscy śpiewali patriotyczne piosenki pod akompaniamentem Zbigniewa Morawskiego. Dziękujemy wszystkim za liczny udział i radosne wspólne świętowanie.
W dniu 17 listopada 2021 roku (środa) o godzinie 17. 00 odbędą się spotkania z rodzicami nt: Postępy w nauczaniu i zachowaniu oraz sprawy bieżące.
Harmonogram zebrania:
17. 00 - 17. 20 spotkanie rodziców z dyrektorem szkoły
17. 20 - 18. 20 spotkanie rodziców z wychowawcami
sala nr 9 klasa I
sala nr 2 klasa II
sala nr 8 klasa III
sala nr 5 klasa IV
sala nr 6 klasa V
sala nr 4 klasa VI
sala nr 3 klasa VII
sala nr 1 klasa VIII
18. 20 - 18. 50 spotkanie dyrektora szkoły z trójkami klasowymi.
Ze względu na ważność omawianych spraw obecność rodziców na zebraniu jest obowiązkowa.
mgr inż. Adam Pawlikowski dyrektor szkoły
Korzystając ze słonecznych , jesiennych , październikowych dni klasa druga wybrała się na wycieczkę na Zarabie. Dzieci miały okazję zobaczyć ruiny Zamczyska , poznać jego historię. Dowiedziały się także o znaczeniu kompleksu wypoczynkowego Zarabie dla mieszkańców Myślenic i okolic, a dawniej nawet dla mieszkańców Krakowa. Rozpoznawały ważne jego elementy: park, jaz, plaża, place zabaw, wyciąg krzesełkowy itp. Spacerując po parku obserwowały zwierzęta, rośliny które zmieniają swoje barwy. Zbierały kolorowe liście, rozmawiały o tym jak przyroda przygotowuje się do zimy. Rozpoznawały ścieżki rowerowe, ścieżki dla pieszych i inne elementy architektury parkowej. Na koniec miały okazję pobawić się wspólnie na placu zabaw , gdzie „rozlane” , mocne promienie słońca zachęcały dzieci do śmiechu i ciekawych, twórczych pomysłów na zabawy. Zmęczone i zadowolone dzieci twierdziły, że „wycieczka była za krótka” … Trzeba więc pomyśleć o następnych….
mgr Ewa Fornalik
20 października uczniowie klasy IV uczestniczyli w warsztatach ekologicznych organizowanych przez MZWiK w Myślenicach pod hasłem " Woda w przyrodzie ". Warsztaty odbywały się w dwóch etapach. W CZĘŚCI TEORETYCZNEJ uczniowie nabywali wiadomości dotyczące wody , jej roli w przyrodzie oraz dla człowieka. Poznali cykl hydrologiczny, dowiedzieli się, skąd płynie woda w naszych kranach i co nie powinno się znaleźć w kanalizacji. Z kolei w CZĘŚCI WARSZTATOWEJ przygotowano liczne quizy i konkursy, w trakcie których uczniowie drużynowo rywalizowali w różnych konkurencjach m.in. krzyżówkach wykreślankach, puzzlach, kole fortuny oraz przysłowiach i skojarzeniach o wodzie. Wszyscy dzielnie walczyli. Po dogrywce wyłoniona została zwycięska drużyna “ ZIELONYCH ", która otrzymała cenne nagrody.
Dla uczniów naszej szkoły warsztaty były cennym czasem nauki, zabawy i rywalizacji.
mgr Bożena Proszek - Zmarzlik
Przesyłąmy zadania na Listopad 2021 w ramach Szkolnej Ligii Matematycznej. Zadania również znajdują się w zakładce Rodzice i Uczniowie - Szkolna Liga Matematyczna. Rozwiązania proszę dostarczyć pani: Monice Tabak i Ewie Nalepa.
SLM klasy I - II Listopad 2021.docx
SLM klasy IV - VI Listopad 2021.docx
SLM klasy VII - VIII Listopad 2021.docx
W październiku uczennice naszej szkoły miały okazję wziąć udział w Projekcie „Mistrzynie w Szkołach” organizowanym przez Fundację Otylii Jędrzejczak.
Otylia Jędrzejczak, trzykrotna – w tym złota – medalistka olimpijska w pływaniu, do Myślenic zaprosiła cztery inne wielkie mistrzynie sportu. Z uczennicami ćwiczyły: jedna z najpopularniejszych lekkoatletek Ewa Swoboda, mistrzyni Europy w koszykówce kobiet Patrycja Czepiec-Golańska oraz mistrzyni świata w kolarstwie górskim, zresztą rodowita myśleniczanka, Anna Szafraniec-Rutkiewicz.
Hasłem przewodnim spotkania było „Jestem sobą, Jestem Bella”. Celem głównym było pokazanie, że lekcja wychowania fizycznego jest ważna i fajna i przekonanie dziewcząt, jak istotna w życiu jest aktywność fizyczna.Oprócz wspólnych ćwiczeń można było porozmawiać z mistrzyniami oraz zadawać pytania. Podczas rozmów podkreślane było, że piękno jest w każdej dziewczynie, kobiecie.
Podczas spotkania można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z mistrzyniami i otrzymać koszulkę oraz zestaw do ćwiczeń przypominający o tym ważnym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas i przeżyte chwile zmobilizują uczestniczki do jeszcze większej aktywności sportowej.
W ramach projektu m Potęga "Szaleństwa Panny Geometrii" realizowanego w naszej szkole, w sobotnie przedpołudnie uczniowie klas IV, V, VI i VII wraz z rodzicami wzięli udział w rodzinnych, terenowych zmaganiach z matematyką. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie odszukać, a następnie rozwiązać polecenia matematyczne. Zadania głównie polegały na wykorzystaniu matematyki w życiu codziennym. Wymagały współpracy rodziców i dzieci. Wszyscy uczestnicy włożyli moc zaangażowania, radości oraz umiejętności podczas zabawy.
Najlepiej poradziła sobie rodzina Patrycji Szlechetki. Przyznano dwa drugie miejsca; zdobyły je rodziny Kamila Szlachetki oraz Sebastiana Szlachetki. N trzecim miejscu uplasowała się rodzina Sary Serafin.
Serdecznie gratulujemy
III miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zdobyły dziewczęta z klas 7 i 8 naszej szkoły.
W dniu 27 października na Hali Sportowej na Zarabiu odbył się turniej Siatkarski dziewcząt. Nasza szkoła zdobyła 3 miejsce pokonując szkołę podstawową SP 3 Myślenice oraz Szkołę Podstawową w Drogini nie oddając w tych meczach ani jednego seta. Ostatecznie uplasowaliśmy się na 3 miejscu.
skład naszych siatkarek dziewcząt:
Kaja Gorączko, Weronika Jaromin, Maja Burda, Natalia Nalepa, Zuzanna Sosin, Amelia Wołek, Patrycja Drąg, Natalia Kubacka.
Zwyciężczyniom Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 19 listpopada 2021 w naszej szkole zorganizowaliśmy kermasz książki i korowód postacii bajkowych. Z tego przedsięwzięcia został nakręcony film. Film weźmie udział w konkursie zorganizowanym przez Księgarnie Taniej Książki TULISZKÓW tytuł konkursu :" Zamiast pączka lepsza książka"
My też zachęcamy Was do czytania książek mniej pączków i słodyczy a więcej książek tego WAM wszystkim życzymy. Najważniejsze jest dobro dziecka. Poniżej preedstawiamy Wam film wysłany do konkursu
Kiermasz książki i korowód postacii bajkowych i literackich film
W ramach projektu mPotęga „Szaleństwa Panny Geometrii”, realizowanego w naszej szkole, ogłaszamy konkurs fotograficzny pt: Matematyka w przyrodzie. Zdjęcia w formacie 15 x 21 należy dostarczyć do pani M. Tabak Konkurs potrwa do 15.11.2021 roku.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Dofinansowanie do projektu wynosi 5000 złotych
W dniach od 17 stycznia 2022 - 22 stycznia 2022 planujemy zorganizwać Zimowy Obóz Narciarski w miejscowości Ząb (najwyżej położona miesjcowość w Polsce gmina Poronin) dla uczniów również Szkoły Podstawoej w Polance. W obozie wezmą również udział uczniowie z innych szkół. obóz poświęcony będzie nauce i doskonaleniu umiejętnościom narciarskim. W trakcie trwania obozu uczestnicy wezmą również w innych atrakcjach jak Aquaprk, pogodne wiczorki i inne. Planowany koszt wyjazdu 650 złotych. Wstępne zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie szkoły do 30 listopada 2021 roku. Ilość miejsc ograniczona o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość wykorzystania bonu turystycznego.
Adam Pawlikowski - dyrektor szkoły
Wszystkich chętnych uczniów: solistów, zespoły zapraszamy do wzięcia udziały w Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej: "Póki my żyjemy". Zgłoszenia przyjmowane są u pani mgr Ewy Fornalik oraz pani mgr Joanny Gorączko do 3 listopada 2021. Regulamin konkursu znajduje się w załączeniu
Zapraszamy
14 października 2021 w naszej szkole odbył się Dzień Patrona Szkoły. Dzień Patrona Szkoły Janusza Korczaka obchodzimy w dniu 14 października. W tym dniu bardzo uroczystym i przejmującym odbyło się ślubowanie klasy I. Bardzo przejęci najmłodsi uczniowie szkoły przyrzekali, iż zawsze będą służyć Polsce i robić wszystko aby ją wzmacniać i naśladować życiem naszego patrona. W kościele odbyła się uroczysta Msza święta w intencji całej społeczności szkolnej. Po powrocie i uroczystym przemarszu do szkoły odbyła się uroczysta i wzriuszająca akademia a następnie uczniowie poszczególnych klas za zadanie miały namalować węglem obraz Janusza Korczaka. Podcza akademii zostali nagrodzeni uczniowie, którzy napisali wiersze o Januszu Korczaku.
Miło nam poinformować, że konkurs poetycki „Korczak – przyjaciel dzieci” został rozstrzygnięty. Jury w składzie : mgr Agata Cieślik, mgr Bożena Proszek – Zmarzlik i mgr Agata Burkat, zdecydowało się przyznać następujące nagrody:
I miejsce: Blanka Maślerz, kl. III
I miejsce: Wiktoria Bała, kl. IV
Wyróżnienie: Dominik Chowaniec, kl. VI
Gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!
Prezentujemy nagrodzone utwory.
JANUSZ KORCZAK
WIERSZ TEN PISZĘ O JANUSZU KORCZAKU
PRZEZ DZIECI I MNIE LUBIANYM POLAKU.
GDY DO SZKOŁY IDĘ,
JEGO PORTRET NA ŚCIANIE WIDZĘ.
WIELKIM PISARZEM BYŁ,
A W WARSZAWIE SIĘ URODZIŁ.
JEGO URODA
TO OKULARY I BRODA.
JANUSZ KORCZAK
TO WSPANIAŁY NAUCZYCIEL I POLAK.
JEST NASZYM I DZIECI PATRONEM
I NIEZAWODNYM PANEM DOKTOREM.
LISTY DO NIEGO DZIECI PISAŁY,
JAK COŚ MU POWIEDZIEĆ CHCIAŁY.
DOMY DZIECKA PROWADZIŁ,
BO DOBRYM CZŁOWIEKIEM BYŁ.
MAM NADZIEJĘ, ŻE TEN WIERSZ BYŁ FAJNY I WESOŁY,
BO LUBIĘ CHODZIĆ DO NASZEJ SZKOŁY.
JANUSZ KORCZAK KOCHAŁ DZIECI,
WIĘC NIECH MU SŁONKO PIĘKNIE ŚWIECI!
Blanka Maślerz, klasa III
Nasz patron
Januszu Korczaku,
nasz patronie!
Ty wszystkie dzieci
Kochasz jak swoje.
Dla Ciebie
Nie ma dziecka gorszego,
Traktujesz na równi
Tak samo każdego.
Uczysz miłości,
szacunku do nas,
żeby każdemu dziecku,
poświecić swój czas.
Jesteś dla nas
Wielkim patriotą,
Twoje święto
Obchodzimy z ochotą.
Rodaku, nasz kochany,
Ty jesteś skromny i wesoły,
To wielki zaszczyt
Dla naszej szkoły.
Patronie wspaniały
Dziękujemy, kochamy i
Miło Cię zawsze wspominamy.
Wiktoria Bała, kl. IV
Janusz Korczak – przyjaciel dzieci
Janusz Korczak który kochał dzieci
za nie swe życie oddał.
Ty stworzyłeś dla młodych ludzi
domy pełne ciepła i miłości.
Jako lekarz dbałeś o zdrowie dzieci,
wszyscy bardzo Cię kochali.
Wniosłeś radość
w życie każdego dziecka,
za to dziękujemy Ci z całego serca.
Wspaniały lekarz,
pisarz, pedagog,
działacz społeczny i wychowawca.
Uczyłeś wyrażania uczuć i umiejętności,
kształciłeś poczucie własnej wartości.
Poznaliśmy prawo do zabawy
i życia bez przemocy.
Wszystkie dzieci uważałeś za własne,
bo wszystkie jednakowo kochałeś!
Dałeś nam prawo do własnej wypowiedzi,
swobody tożsamości i myśli.
Do wolności od przemocy,
prywatności i zachowania tajemnicy.
Do wypoczynku, czasu wolnego.
Dla uczniów wzorem mądrości,
dlatego zostałeś naszym patronem!
Dominik Chowaniec
Kl. VI
W dniu 14 października 2021 roku w Dniu Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodzić bedziemy Dzień Patrona. Poniżej przedstawiam harmonogram tego dnia:
8. 00 - 8. 45 Ślubowanie klasy I (na ślubowanie przychodzą tylko uczniowie klasy I i ich rodzice)
9. 00 - 9. 45 Msza święta w kościele w Polance
9. 45 - 10. 10 Różaniec w kościele w Polance
10. 30 - 11. 00 Akademia z okazji Dnia Patrona i Dnia Edukacji Narodowej
11. 00 - 12. 30 Konkursy związane z tematyką Patrona Szkoły Janusza Korczaka
W dniu 14 października 2021 w szkole nie będzie obiadów. Przypominam, iż w tym dniu obowiązuje strój odświętny (galowy) dla wszystkich uczniów i nauczycieli.
mgr inż. Adam Pawlikowski - dyrektor szkoły
Serwis edukacyjny www.dyktanda.pl serdecznie zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w specjalnym dyktandzie z okazji Święta Edukacji Narodowej!
Na wszystkich uczestników czekają nagrody, a dla Nauczyciela, który uzyska najlepszy wynik portal www.dyktanda.pl przygotował nagrodę główną - do wyboru tablet (Samsung 10 cali) lub projektor (Overmax Multipic 5.1)
Dyktando na Dzień Edukacji Narodowej rozgrywane będzie w dwóch kategoriach:
dla Uczniów o godzinie 19:00 (14.10.2021 r.)
dla Nauczycieli o godzinie 20:00 (14.10.2021 r.)
Udział w dyktandzie jest bezpłatny! Pod uwagę brana będzie poprawność udzielanych odpowiedzi oraz tempo rozwiązywania (im szybciej, tym lepiej).
Aby wziąć udział w Dyktandzie na Święto Edukacji Narodowej wystarczy zalogować lub zarejestrować się na portalu Dyktanda.pl, a następnie kliknąć przycisk “Zapisz się do konkursu” na poniższej stronie:
https://dyktanda.pl/konkursy/dyktando-na-dzien-edukacji-narodowej
Dyktanda konkursowe udostępnione zostanie do rozwiązywania o wskazanych godzinach (tj. o 19:00 dla uczniów i o 20:00 dla nauczycieli).
4 października uczniowie klasy trzeciej wraz z opiekunami paniami Joanną Gorączko i Agatą Cieślik uczestniczyli w projekcie Zostań pomocnikiem leśnika. Projekt ten ma na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży pracą leśnika, pomoc w zrozumieniu zagadnień związanych z gospodarką leśną oraz przybliżenie tajemnic lasu. Uczniowie wyposażeni w zeszyty edukacyjne przemierzali leśną ścieżką północne zbocze Ukleiny, bacznie obserwując ekosystem lasu i rozwiązując wyznaczone na kolejnych punktach zadania. Ta wyjątkowa lekcja pozwoliła doświadczać i odkrywać wieloma zmysłami, dzięki temu wiedza zdobyta w tak bezpośredni sposób pozostanie długo w pamięci.
mgr Joanna Gorączko
Dyrektor szkoły oraz nauczyuciele kas I - III oraz nauczyciele języka polskiego ogłaszają konkurs poetycki: Korczak przyjaciel dzieci. Własny (napisany przez siebie) wiersz – utwór poetycki, nigdzie dotąd niepublikowany, niezgłaszany do konkursów poetyckich jakiegokolwiek rodzaju; poświęcony postaci Janusza Korczaka. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – VIII Szkoły Podstawowej w Polance i zostanie przeprowadzony z podziałem na grupy wiekowe: Klasy I - IV, Klasy V- VIII.
Termin nadsyłania prac od 7 października 2021 do 12 października 2021 do sekretariatu szkoły bądź bezpośrednio do pani mgr Agaty Burkat.
Regulamin konkursu w załaczeniu
Dnia 2 października 2021 r (sobota) uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami panią mgr Małgorzatą Horwat i mgr Adamem Pawlikowskim dyrektorem szkoły wyruszyli szlakiem Ciężkowic w ramach projektu "Mój dom Małopolska". Projekt realizowany w ramach "Alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu" dofinansowanie do projektu wynosi 9000 złotych. Podczas trasy mieliśmy okazję zwiedzić Skamieniałe miasto w Ciężkowicach. Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez liczne grupy – wycieczki zorganizowane oraz indywidualnych turystów. Dostępność miejsca i atrakcyjność sprawiają, że jest ono jedną z największych przyrodniczych atrakcji Małopolski. Dlaczego warto odwiedzić Skamieniałe Miasto? – Unikatowe formy skalne, – Cenne stanowiska przyrodnicze, – Ciekawe legendy i historie, – Możliwość zwiedzania indywidualnego lub z przewodnikiem, – bardzo dobre miejsce na wycieczki w mniejszymi dziećmi,– Położenie przy głównej drodze z Tarnowa do Krynicy, – Dobre miejsce wypadowe do innych atrakcji w okolicy. Wszystko to sprawia, iż wrżenia przeżyte podczas wyjazdu są niezapomniane. Po przejściu ścieżki przyrodniczej Skalnego miast uczestnicy udali się do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach a następnie na zwiedzanie Ciężkowic melakserem. Ciężkowice uzyskały lokację miejską w 1348 roku zdegradowane w 1934 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1998 roku. Cieszkowice były miastem królewskim starostwa bieckiego w powiecie bieckim województwa krakowskiego w końcu XVI wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należało do woj. tarnowskiego.Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję zobaczyć i zapoznać się z historią obiektów: Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, prezentujące olbrzymią kolekc ję ptaków, owadów i trofeów myśliwskich;, kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja, zbudowany w stylu neogotyckim w 1903 r., wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, od 2003 Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego. Znajduje się w nim cudowny obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo, podarowany miastu przez papieża Innocentego XI; klasycystyczny ratusz na rynku; drewniane domy z charakterystycznymi dla tej części Małopolski podcienia, posąg św. Floriana – patrona miasta, stojący w centrum rynku;, pomnik „Ławeczka Paderewskiego”, stojący w rynku oraz dworek Ignacego Padarewskiego kompozytora oraz jednego z głównych ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.
Wyjazd bardzo pouczający a uczestnicy radośnie wracasli do swoich domów zapewniając, iż wyruszą w następny wyjazd do Muszyny. Zapraszamy
Powered by aSc EduPage