W dniu 18 września 2020 roku w naszej szkole było wesoło i kolorowo, a wszystko dzięki tym, którzy włączyli się do wspólnej zabawy w przebieranie oraz czytanie w ramach Cała Polska czyta Dzieciom z okazji konkursu 75.urodziny PippiRADy OD PIPPI LANGSTRUMPFDLA WSPÓŁCZESNYCH DZIEWCZYNEK (I NIE TYLKO!)
PAMIĘTAJ O PRAWACH DZIECKA Astrid Lindgren wielokrotnie zwracała uwagę, że gdy mówimy o dobru dziecka, tak naprawdę mamy na myśli własne dobro i wygodę. Wymagamy, żeby dzieci nie naruszały naszych granic, a sami nie potrafimy traktować granic i potrzeb dzieci z równym szacunkiem. Lektura Pippi uczy dzieci, że mają wybór. Że cele i szczęście dziecka są równie ważne, jak cele innych ludzi. Kompromis jest czasem trudny do wypracowania, ale warto się starać.
BĄDŹ SOBĄ, NAWET GDY JESTEŚ „INNA” W skandynawskiej kulturze do dziś pokutuje tzw. prawo Jante mówiące: Nie wychylaj się. Nie myśl, że jesteś kimś wyjątkowym. Choćbyś najbardziej się starał(a), nie jesteś lepsza/lepszy od innych. Astrid Lindgren mówi coś wręcz przeciwnego: Wychylaj się i bądź z siebie zadowolona!
NIE BÓJ SIĘ Boisz się? Ale czego? Siedzi w nas ten głęboko zakorzeniony lęk przed byciem „inną”. Nie bój się być sobą.
POSTARAJ SIĘ ZROZUMIEĆ Pippi pomaga nam zrozumieć świat dzieci i dorosłych. Spojrzeć na niego inaczej niż przez pryzmat przyzwyczajeń, konwenansów i niepodważalnych prawd. Wsłuchać się w siebie i wbrew temu co „wypada” dostrzegać potrzeby dzieci, nasze własne oraz innych dorosłych.
BĄDŹ DOBRA Pippi jest z gruntu dobrą, pozytywną postacią. Łamie zasady, ale jednocześnie jest jak kryształ – ma niezachwiane poczucie przyzwoitości i sprawiedliwości.
BĄDŹ SILNA. A JEŚLI JESTEŚ SŁABA, BĄDŹ ODWAŻNA Pippi była silna, bo mogła taką być dzięki Astrid Lindgren, która uczyniła ją najsilniejszą dziewczynką na świecie.
STÓJ PO STRONIE SŁABSZYCH W każdej sytuacji Pippi staje w obronie słabszych i przeciwstawia się złu. BĄDŹ HOJNA W przygodach Pippi znajdziecie mnóstwo sytuacji pokazujących, jak wielką pr nieprzyjaciół: „Moi złoczawołała Pippi – przecież wy także musicie dostać prezenty – Ale to przecież nie są nasze urodziny! – odparli Tommy i Annika.
Pippi spojrzała na nich zdziwiona. – No, ale skoro są moje urodziny, to mogę chyba i wam dać prezenty urodzinowe? Czy może w waszych podręcznikach jest napisane, że nie wolno tego robić? Może tabliczka schorzenia zakazuje tego, czy co?”
ODKRYWAJ ŚWIAT Nawet jeśli pobrudzisz sukienkę i się rozczochrasz.
Kontrastową postacią zestawioną z Pippi jest Annika, która zawsze ma ufryzowane włoski, wyprasowaną, czystą sukienkę, jest grzeczna, posłuszna i… bojaźliwa. Lęk ją paraliżuje i niejednokrotnie powstrzymuje przed odkrywaniem świata i dobrą zabawą.
JESTEŚ PIĘKNA TAKA, JAKA JESTEŚ Pippi nie przez przypadek jest ruda, piegowata i niedbale ubrana. Mocno odstaje od kanonów piękna, ale kocha siebie . „– Ależ, dzieckdrogie, masz przecież całą twarz w piegach! – Oczywiście – odparła Pippi. – Ale nie dokuczają mi. Lubię je! Do widzenia! I wyszła z perfumerii. W drzwiach odwróciła się i zawołała:
– Gdyby pani miała przypadkiem jakieś smarowidło, od którego robiłoby się JESZCZE WIĘCEJ piegów, to proszę mi przysłać do domu z siedem, osiem słoików!” „Gdyby jednak ta mała dziewczynka podeszła do furtki – a zrobiłaby to na pewno, bo lubiła rozmawiać z ludźmi – ten ktoś mógłby się jej dokładnie przyjrzeć. I wtedy z pewnością pomyślałby sobie: „W życiu nie widziałem tak piegowatego i rudego dziecka!” A potem pomyślałby może: „Właściwie to nawet ładnie być piegowatym i rudym. W każdym razie, jeżeli się wygląda tak radośnie jak ona.” ZASADY Pippi rozsadza system od środka, udowadniając, że to nie jej zachowanie jest absurdalne, lecz zasady, których na co dzień tak kurczowo się trzymamy. „– W to nigdy nie uwierzę – odpowiedziała Pippi. – Moim zdaniem to wygląda jak prosta kreska, nad którą mucha zostawiła brudną kropkę. Ale najbardziej chciałabym wiedzieć, co ma wspólnego jeż z kupą muchy?” Dzieci rozumieją więcej niż chcemy wierzyć, więcej niż nam się wydaje. SZKOŁA TO NIE WSZYSTKO Szkoła nie jest niezbędna, żeby poznawać świat. Jest ważna i potrzebna, ale nie ma trzeba traktować jej aż tak serio – to kontrowersyjna, ale niezwykle cenna lekcja dla dzisiejszych przepracowanych dzieci. Czy z perspektywy dorosłego człowieka to ważne, że ze sprawdzianu z budowy pantofelka w IV klasie dostał tróję? SIŁA Pippi na każdym kroku imponowała chłopcom – zarówno niezwykłą siłą fizyczną, jak i siłą charakteru. Co istotne nie popisywała się, robiła to zupełnie nieświadomie. Po prostu robiła swoje. Była pewna siebie.
NIE BĄDŹ TAKA SERIO Pippi na każdym kroku, w najzwyklejszych zdarzeniach potrafi znaleźć powód do śmiechu. Jej przygody pełne są absurdalnego humoru, a gdy czytamy, uśmiech nie schodzi nam z twarzy.
BĄDŹ SZCZĘŚLIWA (MIMO WSZYSTKO!) To nieco kontrowersyjny punkt, ale Pippi jest szczęśliwa.ZRÓB COŚ Z NICZEGO I CIESZ SIĘ Z MAŁYCH RZECZY Z rozdziału „Pippi jest poszukiwaczką rzeczy”: „- Zdaje mi się, że mam dziś swój dobry dzień! – oświadczyła Pippi. – Taka prześliczna szpuleczka, można przez nią puszczać bańki mydlane lub też powiesić ją sobie na szyi. Muszę wracać do domu i natychmiast zrobić sobie naszyjnik!” W świecie Pippi życie jest ciekawe i kolorowe, nawet to najzwyklejsze. Codziennie można zrobić coś fajnego UŻYJ WYOBRAŹNI Jedno jest pewne: nikt nie potrafi fantazjować tak jak Pippi. Bez zająknięcia opowiada niestworzone historie o ludziach żyjących w innych krajach. „Kto powiedział, że dzieci muszą koniecznie być suche? Słyszałam, że nacieranie zimną wodą jest bardzo zdrowe. Tylko u nas ludzie wbili sobie do głowy, że dzieci nie powinny wchodzić do rowów. W Ameryce rowy są tak pełne dzieci, że nie mam miejsca na wodę. Siedzą w nich przez cały rok. W zimie oczywiście całkiem zamarzają i głowy sterczą im nad lodem. Mamusie muszą przynosić im zupę owocową i mielone kotlety, bo nie mogą wrócić do domu na obiad. Ale za to są zdrowe jak rzepy, mówię wam.
Prezentacja - 75 urodziny Pippi.pdf