W dniu 17 maja 2019r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej pojechali do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński, aby uczestniczyć w wykładach przeznaczonych dla dzieci. Pierwszym wykładem były „Ćwiczenia ze złoszczenia”. Katedra psychoterapii UJ przygotowała wykład w formie spotkania, rozmowy
i prezentacji na temat wyrażania emocji. Prezentacja zawierała przykłady ze świata bajek takich jak „Mój Mały Kucyk”, „Iniemamocni”, „Auta” i „Kraina lodu”, które w przystępny sposób przedstawiły emocje- ich rodzaje, sposób wyrażania, oraz dostarczyły wiedzy na temat współczucia i umiejętności radzenia sobie ze złością.
Po tym wykładzie mieliśmy dużo czasu, który wykorzystaliśmy na zwiedzanie Krakowa. Pogoda nam dopisała. Byliśmy na Rynku, gdzie w towarzystwie pomnika Adama Mickiewicza spożywaliśmy drugie śniadanie, słuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i chłonęliśmy obrazy i atmosferę tego miejsca. Potem poszliśmy na Wzgórze Wawelskie, gdzie spacerowaliśmy wokół Zamku Królewskiego, byliśmy na arkadowym dziedzińcu, oglądaliśmy panoramę Krakowa z Wisłą i kopcem Kościuszki w oddali. Potem odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego i na koniec poszliśmy przez Planty- park miejski na dłuuuugi spacer, aby dojść do Barbakanu.
Następnie wróciliśmy na uniwersytet, na ulicę św. Anny, aby wziąć udział w drugim wykładzie pt. „Czyste ręce mogą więcej”, na którym pod kierunkiem przyszłych pielęgniarek odpowiadaliśmy sobie na pytania: Kiedy trzeba myć ręce? Co to są wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy? Co takiego się dzieje na naszych dłoniach, że trzeba je ciągle myć? Czy dłonie są aż tak ważne?.
Na koniec nauczyliśmy się wspólnie prawidłowego i dokładnego mycia rąk oraz dostaliśmy kolorowe ulotki.
Najbardziej aktywni, zgłaszający się do odpowiedzi i ćwiczeń uczniowie otrzymywali ciekawe gadżety uczelni.
Była to wycieczka nie tylko naukowa, ale też krajoznawczo- turystyczna. Wracaliśmy do Polanki pełni wiedzy, wrażeń oraz chęci dalszego poznawania świata nauki i kultury.
mgr Ewa Fornalik