Każda podróż to wielka przygoda, z której pragniemy wyciągnąć jak najwięcej. Z każdej wędrówki przywozimy jeszcze coś równie cennego: wiedzę na temat miejsca, które się odwiedziło.
Taki też był cel dwudniowej wycieczki do Zakopanego. Była nagrodą dla klasy w konkursie Szkolnej Ligi Klas - Najlepsza Klasa za wyróżniające wyniki w nauce oraz akcjach szkolnych w roku szkolnym 2018/2019 w 100% finansowane przez Radę Rodziców.
Na początku naszej wędrówki byliśmy w Muzeum Tatrzańskim, gdzie zwiedziliśmy ekspozycją związaną z regionem Podhala. Poznaliśmy sylwetki zasłużonych dla Zakopanego i Tatr wybitnych osobowości: przewodników tatrzańskich, pisarzy, kapłanów, lekarzy, muzyków, sportowców, bajarzy. O wielkości tych osób i ich znaczeniu dla lokalnej społeczności przekonaliśmy się także odwiedzając Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Zwiedziliśmy także najstarszy zakopiański kościół, znajdujący się obok. Później pojechaliśmy pod Wielką Krokiew, najstarszą i największą skocznię narciarską w Polsce. Zbliżyliśmy się do centrum wielkich wydarzeń sportowych, które budzą w nas tak wielkie emocje, kiedy skaczą nasi ulubieńcy. Uświadomiliśmy sobie niezwykłe umiejętności i wielką odwagę skoczków narciarskich, którzy co roku próbują tam swoich sił. Następnym miejscem do zwiedzania było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako votum za ocalenie papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Dało się tu odczuć ducha Zakopanego. Kolejnego dnia wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem. Obok Rysów, Giewontu i Kasprowego Wierchu jest to najpopularniejszy szczyt górujący nad miastem. Widoki rozciągające się z jej szczytu na Tatry są naprawdę niezapomniane. Można zobaczyć praktycznie całą panoramę Tatr Polskich i części Tatr Słowackich oraz pasma Babiogórskiego. Potem była wędrówka zboczem Gubałówki do miejsca gdzie czekał na nas bus, który zabrał nas na wzgórze Bachledówki z kolejną piękną panoramą Tatr. Przewodnik opowiedział nam niezwykłą historię tego miejsca. W drodze powrotnej do Polanki odwiedziliśmy jeszcze słynny Ludźmierz, a na koniec zwiedziliśmy Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Była okazja pochodzić po zabytkowych pociągach i posłuchać ciekawostek o starych lokomotywach.
Sympatyczny pan przewodnik opowiadał nam wiele o górach, ludziach związanych z regionem, wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala, o przyrodzie, zwyczajach. Rozbawiał nas przytaczając wiele ciekawych, pełnych humoru opowieści, okraszonych góralską gwarą.
W bogatym programie wycieczki nie zabrakło czasu na dobrą zabawę: wspólną grę w piłkę, w chowanego, rozmowy po zmroku, a to już w ośrodku noclegowym. Miło było spędzić czas wśród przyjaciół. I choć pogoda robiła się coraz bardziej słoneczna, góry piękne i żal się żegnać, nadszedł czas powrotu. Z pobytu w Zakopanem przywieźliśmy pamiątki, oczywiście góralskie oscypki i mnóstwo wrażeń. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, poznaliśmy historię, tradycję ważnego dla Polski regionu. Przez cały czas byliśmy razem i to kolejna wartość płynąca z wyjazdu.
Opiekun wycieczki i wychowawca klasy szóstej: Maria Mirońska