W dniu 7 czerwca 2022 odbył się finał Szkolnej Ligii Szachowej w finale wzięli udział: Kamil Szlachetka oraz Patryk Wójcik. W wyniku zaciętego pojedunku zwycięzcom okazał sie Kamil Szlacetka i to on zostaje Mistrzem Szachownicy w roku szkolnym 2021//2022. Gratulujemy Kamilowi
Finał Szkolnej Ligii Szachowej
Zaproszenie Jubileusz 160 -lecia szkoły
Dyrektor, Nauczyciele oraz Uczniowie Szkoły Podstawoej im. Janusza Korczaka w Polance serdecznie zapraszają na urosczystość 160 - lecia szkoły. Uroczystość odbędzie się w dniu 8 czerwca 2022 roku o godzinie 10. 00.
Harmonogram uroczystości:
9. 30 - przemarsz do kościoła uczniów
10. 00 - Msza święta w kościele Jana Chrzciciela w Polance
11. 00 - uroczysta akademia w budynku OSP w Polance premiera filmu Korczak z udziałem uczniów naszej szkoły
12. 00 - posadzenie pamiątkowego dębu "Korczak" przy szkole
12. 30 zwiedzanie izby pamięci oraz pracowni szkolnych
Liczymy na liczną obecność wszystkich mieszkańców Polanki.
Piknik rodzinny
Serdecznie zapraszamy Wszystkich mieszkańców Polanki i okolic na piknik rodzinny, który odbędzie się w dniu 5 czerwca 2022 roku (niedziela) od godziny 14.00.
Harmonogram pikniku:
14. 00 - 14. 30 rozpoczęcie pikniku występy dzieci przedszkolnych i klas I - III
14. 30 - 16. 30 Gość specjalny Drużyna Futbolu Amerykańskiego "Wieliczka Dragons"
17. 00 - 18. 00 Mecz piłki nożnej rodzice kontra uczniowie "O Puchar Dyrektora Szkoły"
Podczas pikniku odbywać się będą:
Loteria fantowa
Balony na Hel
Grill i lody
Kiermasz ciast i kwiatów oraz wiele innych atrakcji
ZAPRASZAMY
II miejsce naszej szkoły w konkursie segregacji odpadów
Miło nam poinformować, iż nasza szkołazajęła II miejsce w konkursie segregacji odpadów w Gminie Myslenice. Nasza szkoła uzyskała kwotę 2670 złotych za zbiórkę i segregację odpaddów. pieniądze zostaną przelane na konto szkoły i zostanie za nie zakupione wyposażenie szkoły.
Składam serdeczne podziękowania dla pani mgr Bożeny Proszek Zmarzlik koordynatorowi zbiórki oraz wszystkim rodzicom, uczniom, mieszkańcom i licznym przyjaciołom szkoły za aktywne właczenie się w realizację konkursu i tak znaczącego sukcesu.
Dziękuję
Adam Pawlikowski - dyurektor szkoły
Realizujemy projekt "Z Polanki zwiedzamy Narodowe Parki"
Nasza szkoła razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Polanki realizuje projekt pod nazwą "Z Polanki zwiedzamy Narodowe Parki". Celem projkektu jest zapoznanie sie z dwoma Parkami Narodowymi: Ojcowskim Parkiem Narodowym oraz Pienińskim Parkiem Narodowym. W dniu 21 naja 2022 roku uczniowie naszej szkoły wyruszyli w wycieczkę turystyczno - krajoznawczą do Ojcowskiego Parki Narodowego. Podczas wyjazdu uczestnicy zwidzili: Grotę Łokietka: Położona jest ok. 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej i jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Jaskinia Wierzchowska: o największa jaskinia na terenie Jury Krakowskiej. Jej wnętrze budziło zainteresowanie wśród naukowców już w XIX w. Badania naukowe prowadzone wówczas m.in. przez Jana Zawiszę oraz Gotfryda Ossowskiego dały materialne dowody intensywnego osadnictwa w epoce neolitu (ok. 7 tys. lat).Jaskinia Wierzchowska Podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty naczyń, narzędzi, ślady po ogniskach. Ciekawie prezentują się osady jaskiniowe z punktu widzenia paleontologii. W namulisku natrafiono m.in. na kości niedźwiedzi jaskiniowych, hien oraz innych zwierząt występujących na tym obszarze w epoce lodowcowej. Zapoznali się z fauną i florą Ojcowakiego Parku Narodowego oraz skarbcem tegoż Parku. W wyjeździe uczestniczyło 25 uczniów wraz z opiekunami. Wspamniała wypraw duża porcja wiedzy i lekcja geografii. Połóczone przyjemnie z pożytecznym oraz wspaniała zabawa i integracja uczestników decydowało o wystawionej 6 za organizację wyjazdu.
Projekt "Z Polanki zwiedzamy Narodowe Parki" realizaowny jest w ramach alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu dla uczniów z obszarów wiejskich. Dofinansowanie do projektu wynosi 5000 złotych.
3
Podsumowanie akcji Zbiórka Zabawek dla szpitala dziecięcego w Prokocimiu
Dnia 18 maja zakończył się zbiórka zabawek , które zostaną przekazane do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu i wręczone małym pacjentom z okazji Dnia Dziecka. Serdecznie dziękuję Wszystkim , którzy przyłączyli się do akcji i sprawili, że w ten wyjątkowy dzień uśmiech i radość zagoszczą na twarzach dzieci. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów klasy IV , którzy najliczniej uczestniczyli w akcji.
Koordynator akcji : mgr Joanna Gorączko
DZIEŃ EUROPEJSKI
9 maja 2022 roku świętowaliśmy Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII przygotowali stoiska reprezentujące wylosowany uprzednio kraj europejski :
Kl. IV- Hiszpanię
Kl. V- Włochy
Kl. VI – Francję
Kl. VII – Niemcy
Kl. VIII – Grecję
Wychowankowie klas młodszych zaprezentowali Polskę. Miło zaskoczyli nas goście z Ukrainy również przybliżając swoją ojczyznę. Ocenie w konkursie klasowym podlegało przygotowanie plakatu, flagi, potrawy, stroju oraz wykazanie się kreatywnością. Uczniowie okazali się niezwykle zaangażowani. W przygotowanie strojów i plakatów włożyli wiele pracy. Swoim zapachem kusiły wspaniałe potrawy: grecka sałatka, croissanty, bagietki, chałwa, chorizo, churros, kiszone ogórki, wareniki, pizza i włoskie espresso. Wspaniale było chociaż na chwilę oderwać się od rzeczywistości i poczuć powiew wakacyjnych podróży.
Jury w składzie: mgr Ewa Swachta, mgr Ewa Nowak, mgr Monika Tabak stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem. Postanowiło więc przyznać następujące miejsca:
I miejsce: „ex aequo” klasy: IV, V, VIII
II miejsce: „ex aequo” klasy: I, II, III i VI
Wyróżnienie: Uczniowie z Ukrainy
W konkursie na kartkę pocztową z kraju europejskiego I miejsce przyznano Sarze Serafin.
Wszystkim bardzo dziękujemy za przygotowanie obchodów tego święta i gratulujemy uczniom pomysłowości.
7
Blanka Maślerz zwyciężczynią Gminnego Konkursu plastyczno - literackiego o Marii Konopnickiej
23- maja 2022r przypada 180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Droginii zorganizowano konkurs plasyczno- literacki „ Znam twórczość Marii Konopnickiej” , w którym uczennica naszej szkoły Blanka Maślerz, zdobyła I miejsce.
Blance gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W maju odbyły się również konkursy gminne dla uczniów klas trzecich. Naszą szkołę reprezentowali :
Małgorzata Wróblewska – XXVI Gminny Konkurs Ortograficzny
Sebastian Dróżdż - XXVI Gminny Konkurs Matematyczny
Milena Sałach – VIII Gminny Konkurs Ekologiczno- Przyrodniczy
Za naszych reprezentantów mocno trzymamy kciuki i gratulujemy im pasji ! Dziękujemy uczniom za reprezentowanie szkoły na wysokim poziomie oraz nauczycielce pani mgr Joannie Gorączko za profesjonalne i na wysokim poziomie przygotowanie uczniów do konkursów
Powstaje film Korczak z udziałem naszych uczniów
Z okazji 160 -lecia szkoły powstaje z udziałem naszych uczniów film o naszym patronie pt: "Korczak". Film fabularny obrazujący życie Janusza Korczaka, człowieka lekarza, pisarza, autora m. innymi Króla Maciusia I, który za dzieci i swoich poidiopiecznych oddał życie. Kilka dni planu filmowego z udziałem naszych uczniów pod opieką reżyser pani Doroty Ruśkowskiej oraz operatorów kamer, dsźwięku i scenarzysty to prawdziwa przygoda z filmem niecierpliwie czekamy na film.
Relacje oraz zdjęcia są również na ITV Myślenice patron filmu
7
III miejsce Hani Mizera w X festiwalu Młodego Aktora w Kętach
Niezmiernie miło nam poinformować, że Hania Mizera, uczennica klasy IV uzyskała III miejsce X Festiwalu Młodego Aktora w Kętach w kategorii Interpretacji Bajki i Baśni. Z uwagi na liczbę uczestników (60 osób) przesłuchania konkursowe trwały aż dwa dni i odbyły się 27-28 kwietnia br. Młodych aktorów oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Jadwiga Grygierczyk – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
- Franciszek Kopczak – instruktor teatralny, reżyser,
- Maria Suprun – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Wyniki zostały ogłoszone 17 maja o podczas uroczystej Gali Finałowej, na którą zaproszeni są uczestnicy X Festiwalu Młodego Aktora, ich rodziny i opiekunowie.
Serdecznie gratulujemy Hani oraz opiekunowi artystycznemu nauczycielce języka polskiego mgr Agacie Burkati oraz jej rodzicom i życzymy kolejnych sukcesów!
8
Sukces Zofii Mizery
Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły Zofia Mizera (klasa 7) odniosła wielki sukces w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania, zajmując pierwsze miejsce i pokonując liczną ponad 40- osobową konkurencję. Tegoroczna XIX edycja konkursu była poświęcona twórczości Astrid Lindgren. W konkursie wysoki poziom zaprezentowały także uczennice klasy 7: Patrycja Drąg, Nikola Dziewierska oraz uczennica klasy 8 - Zuzanna Sosin. Zwyciężczyni oraz pozostałym uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie pięknego czytania.
Sukces naszych uczniów w konkursie Przyroda i ja
Na przełomie marca i kwietnia odbył się Gminny konkurs pod hasłem "Przyroda i ja " organizowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Osieczanach pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice .Jego celem było promowanie postaw ekologicznych wśród młodzieży.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach;
klasy IV-V - EKO-MODA
klasy VI - OWAD 3D klasy VII-VIII - prezentacja multimedialna "ODKRYWAM, PODZIWIAM WALORY PRZYRODNICZE MOJEJ OKOLICY "
W wydarzeniu brali udział uczniowie z 17 szkół podstawowych .
Naszą placówkę reprezentowało 15 uczniów. Mamy wyniki;
Kategoria EKO - MODA; II miejsce ; Hanna Mizera kl. IV
Kategoria OWAD 3D; -
Kategoria PREZENTACJA MULTIMEDIALNA; wyróżnienie; Kaja Gorączko kl. VII
28 kwietnia w Szkole Podstawowej w Osieczanach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. W wydarzeniu brali również udział uczniowie naszej placówki.
Dziękuję wszystkim za udział i gratuluję nagrodzonym :)
Opiekun konkursu;
Bożena Proszek - Zmarzlik
PODARUJ UŚMIECH! ZBIÓRKA DLA DZIECI ZE SZPITALA
Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, przyłączamy się do akcji Fundacji Licytuje-Pomagam i ogłaszamy w naszej szkole zbiórkę zabawek, pluszaków, książek i każdej innej rzeczy, która mogłaby wywołać uśmiech u pacjentów (wiek od roku do 17 lat) Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Warunek!!
Wszystkie rzeczy muszą być NOWE. Prezenty będą rozdawane dzieciom przebywającym na oddziałach, jak również podczas Imprezy z okazji dnia dziecka (29.05), która odbędzie przed szpitalem.
Bardzo chętnie przyjmiemy również każdą ilość torebek prezentowych w idealnym stanie.
Rzeczy prosimy przynosić do sali nr 8 do dnia 18.05.2022r.
Zajęia geografii na Obserwatorium Astonomicznym
Q dniu 11 maja uczniowie naszej szloły wzięłi w pokazie księzyva w Obserwatorium Asteonomicznym na Lubomirze. Wspaniale zajęcia lekcyjne o późnej porze
Ogólnopolska akcja "Piknik z książką"
W związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich uczniowie klas IV i V 28 kwietnia br. wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo pod nazwą „Piknik z Książką”. Kampania ta polegała na promocji zdrowego stylu życia, uświadomieniu korzyści płynących z czytania i wzbudzeniu postawy szacunku dla własności intelektualnej. Uczniowie chętnie uczestniczyli w akcji czytając interesujące ich książki na zewnątrz korzystając równocześnie z pięknej pogody i świeżego powietrza. Więcej informacji oraz listę szkół biorących udział w akcji można zobaczyć na stronie internetowej organizatora http://www.zsp-laka.edu.pl/
mgr Agata Burkat
4
Konkurs - segregacja odpadów
Szanowni Państwo i Drodzy Uczniowie
Ogłaszamy pełną mobilizację w zbiórce surowców wtórnych !!!
OSTATNIA TEGOROCZNA AKCJA TRWA OD 06.05 DO 13.05.2022 r.
Razem walczymy o podium!
Bardzo dziękujemy za wsparcie naszych dotychczasowych działań
jednak rywalizacja nadal trwa :) i ....
Bardzo prosimy o dostarczenie do szkoły surowców segregowanych w swoich domach (plastikowe butelki, zakrętki, baterie, powiązana sznurkiem makulatura oraz puszki aluminiowe).
Segregowane surowce można dostarczać nawet w godzinach popołudniowych.
TYLKO DZIAŁAJĄC WSPÓLNIE / RAZEM MOŻEMY WYGRAĆ!
Z pozdrowieniem
opiekun akcji;
Bożena Proszek-Zmarzlik
nauczyciel przyrody i biologii
Hania Mizera laureatką X Festiwalu Młodega Aktora w Ketach
Niezmiernie miło nam poinformować, że Hania Mizera, uczennica klasy IV została laureatką X Festiwalu Młodego Aktora w Kętach w kategorii Interpretacji Bajki i Baśni. Z uwagi na liczbę uczestników (60 osób) przesłuchania konkursowe trwały aż dwa dni i odbyły się 27-28 kwietnia br.
Młodych aktorów oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Jadwiga Grygierczyk – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
- Franciszek Kopczak – instruktor teatralny, reżyser,
- Maria Suprun – aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Dokładne wyniki konkursu przedstawione zostaną 17 maja o godz. 12:00 podczas uroczystej Gali Finałowej, na którą zaproszeni są uczestnicy X Festiwalu Młodego Aktora, ich rodziny i opiekunowie. Podczas gali będzie można jeszcze raz zobaczyć laureatów w ich teatralnych interpretacjach, a po części artystycznej nastąpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród.
Serdecznie gratulujemy Hani oraz opiekunowi artystycznemu nauczycielce języka polskiego mgr Agacie Burkati oraz jej rodzicom i życzymy kolejnych sukcesów!
2
Zdjęcia do filmu Korczak
W dniu 10 maja 2022 roku (wtorek) od godziny 14. 00 odbędą się zdjęcia wyjazdowe do filmu Korczak w ramach 160 - lecia szkoły. Wyjazd w tym dniu odbędzie się dla klas 0 - IV o godzinie 13. 30 będzie podstawiony autokar (parking koło sklepu w Polance przy szkole) , który zawiezie dzieci wraz z opiekunami do Myślenic przy ul. Zacisze miejsce na którym idbędą się zdjęcia do filmu. Bardzo proszę rodziców dzieci o przygotowanie ubrania zatwierdzonego do filmu celem odbycia zdjęć. Proszę rodziców o zaangażowanie się i pomoc w tym przedsięwzięciu. Dzieci pojadą wraz z opiekunami (nauczycielami) w wyjeździe mogą wziąć udział również rodzice. Zdjęcia potrwają maxymalnie 2 godziny. Planowany przyjazd godzina 16. 00.
Adam Pawlikowski - dyrektor szkoły
Szkolna Liga Matematyczna zadania na Maj 2022
Przesyłamy zadania na Maj 2022 w ramach Szkolnej Ligii Matematycznej. Zadania również znajdują się w zakładce Rodzice i Uczniowie - Szkolna Liga Matematyczna. Rozwiązania proszę dostarczyć pani: Monice Tabak i Ewie Nalepa.
SLM Maj 2022 klasy I - III.odt
SLM Maj 2022 klasy IV - VIII.odt
SLM Maj 2022 klasy VII - VIII.docx
Świeto Konstytucji
Przed nami ważne święta, w tych dniach nie przychodzimy do szkoły jednak pamiętamy, że jesteśmy Polakami.
Wszyscy wywieszamy flagę, poznajemy historię Polski.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
W całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych, które jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja
3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto. Sejm miał być zwoływany co dwa lata; po upływie ćwierć wieku — czyli w 1819 r. – Sejm nadzwyczajny miał zmienić Konstytucję.
Konstytucja obowiązywała tylko przez rok – po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej została unieważniona przez armię rosyjską i magnatów z konfederacji targowickiej. Jednak mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Była uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono jako najważniejsze święto państwowe.
W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane. Po zakończeniu wojny nie było uznawane za ważne przez władze komunistyczne. Zastąpiono je obchodami Święta 1 Maja, a w 1951 r. oficjalnie zniesiono. Dopiero przełom, jakim było powstanie „Solidarności”, sprawił, że 3 maja 1981 r. ponownie przywrócono świętowanie majowej konstytucji, a po zmianie ustroju od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy ponownie do najważniejszych uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Archiwum Aktualności
Godziny dzwonków
Czwartek 08.05.2025